Görme Engelliler

Okula başlayacak çocuklarda bunlara dikkat!

Okulların açılmasıyla veliler de telaş içinde hazırlıklarını yapma gayretinde.

Gününün büyük bir kısmını okulda geçirecek olan çocuklar için beslenme çantaları ve atıştırmalıklar beslenmeleri konusunda önemli rol oynayacak.

Bu nedenle sağlıklı ve doğru atıştırmalığı seçmek ve beslenme çantalarında besin güvenliğini sağlamak, ailelere düşen en önemli görevler arasında.

Diyetisyen-Yaşam Koçu Gizem Şeber, yapılan bir bilimsel araştırmada sağlıksız besinler kadar bu besinlerin sunuluş şeklinin ve markalarının da çocukları etkilediği ve çocukların bu besinlere daha fazla yöneldiğini bildirdi.

Çocukların sağlıklı büyüyüp gelişebilmesi için, her öğün dört ana besin grubundan besinlerin menülerinde yer alması gerekir.

Ayrıca, pişirilmeden tüketilen bazı ürünlerden sebzelere mikroorganizma geçişi olabileceğinden ötürü, güvenilir kurumlardan alışveriş yapmaya, hazırlama aşamasında et ürünleri ve sebzeler için ayrı doğrama tahtası ve bıçak kullanmaya ve besinleri uygun koşullarda saklamaya dikkat etmelisiniz.

Et, tavuk, balık, yumurta, baklagiller, pekmez, tahin, kuru meyveler, koyu yeşil yapraklı sebzeler gibi demir açısından zengin gıdalar çocukların beslenmesinde mutlaka olmalıdır.

Yemek zamanlarının aynı saatlerde olmasına özen gösterilmelidir.

Çocukların yemek tabaklarının ayrı olmasına dikkat edilmelidir. Bu çocuğun özgüvenini sağladığı gibi ne kadar yediğini de takip etme açısından kolaylık sağlar.

Yemeğin görünümü, kokusu ve sunumu çocuk için ayırt edici bir özelliktir. Çocuğun hiç sevmediği gıdalar bazen sevdiği gıdalar arasına karıştırılıp yedirilebilir.

Çocukları çikolata, fastfood ve tatlı tüketebilirler fakat önemli olan bunları arasıra alıştırmadan vermek gerekir.

Okullarla birlikte hastalık mevsimini de açmayın! Çocuk sağlığı ve hastalıkları bölümünden Uzm. Dr. Ercan Tutak,sonbaharda damlacık yoluyla yayılan ve solunum yollarına yerleşen virüslerin yol açtığı enfeksiyonlarda artış görüldüğünü söylüyor.

Özellikle eylül ile mart ayları arasında gribe karşı daha da dikkatli olmak gerekiyor.

Ateş düşürücülerin gereksiz yere kullanımı çocuğun doğal bağışıklık sisteminin güçlenmesine engel oluyor.

Uzun tatilin ardından okula dönen çocuklar farklı tepkiler geliştirebiliyor. Okula gitme konusunda huysuzluk yaşayan çocukların karşısında anne ve babalar zaman zaman çaresiz kalabiliyor.

Rehberlik uzmanı Hakan Baykal, çocuklar okula başladığında yeni bir döneme girdikleri için anne ve babanın desteğine ihtiyaç duyduklarını söylüyor.

Bu beklenti aşırı ilgi gördüğü ev ortamından çıkıp, kendisi gibi çok sayıda kişiyle aynı ortamı paylaşmasından kaynaklanabiliyor.